ST/ST fiber optisk patchkabel, multimode, duplex, LSZH, OM5, 2m

Varenummer: K-FIBER-ST2-OM5

ST-ST fiberkabel
Multimode
Duplex
4 x ST stik, 50/125µm
OM5
LSZH
Lime
2m

109,00 DKK
Ekskl. moms
Fysisk på lager
Antal

OM5 Multi Mode fiberkablet er til meget høje hastigheder på afstande op til 550meter.
OM5 fiberkabler har en kerne på 50 my og har en båndbredde på 4700MHz ved 850nm.

Der stilles løbende større og større krav til fiber-hastigheder som løses med bedre fiberkabler. OM5 fiberkabler kaldes også WBMMF (Wide Band Multi Mode Fiber).
OM5 generationen af Multi Mode fiberkabler arbejder med bølgelængder fra 850nm til 950nm og supporterer SWDM (Shortwave Wavelength Division Multiplexing) det vil sige at udnyttelsen af fiberegnskaberne er optimale.
Hastighed versus maks. længde:
10Gbit/s op til 550meter
40Gbit/s op til 440meter
100Gbit/s op til 150meter.
For at opnå fuld udnyttelse af OM5 fiberkablet skal SFP´ens fiber-optiske-transceiver være udstyret med en VCSEL laser (Vertical-Cavity-Surface-Emitting-Laser).

K-FIBER-ST2-OM5
5 Varer

Produkt information

Farve
Green
Kabellængde
2m
Fibertype
Multimode
Fiberstik
ST-ST
Kernediameter
50/125my
Fiber standart
OM5