st-st-multi-mode-og-single-mode

ST / ST - Multi Mode og Single Mode

Fiber patchkabler - ST

Fiberkabel med 4 hanstik. Lyslederkablerne er udført i glasfiber med to ledere til henholdsvis RX og TX. Fås i længder fra ½ til flere hundrede meter. Tykkelse: 2 x ø 3mm.
Fiberkabler kan hjemtages i andre farver efter ønske.

God rabat gives ved bestilling af større antal kabler.

ST / ST - Multi Mode og Single Mode

Underkategorier

  • Single Mode - 9/125 MY
  • Multi Mode - 62,5/125 MY
    <h3>Nyttig information.<br />62.5μm versus 50μm</h3> <p>I de fleste ældre lokale fibernetværk er der anvendt 62.5/125μm Multi Mode kabler. Ved du at, at du uden problemer (og med fordel) kan anvende det nyere 50/125μm Multi Mode kabel i stedet for. Både netværksswitche og mediekonvertere med fiberporte og SFP fiber-transceivere kan acceptere både 62.5μm og 50μm fiberkabler. <br />Husk! du må ikke forlænge et 62.5μm kabel med et 50μm kabel og visa versa. Klassificeringen er angivet med OM (Optical Multi-mode) og et tal fra 1-5. OM1 har markant mindre båndbredde per km end OM5.</p> <p>62.5/125μm kabler er OM1 (normalt kun OM1) og er til korte afstande - typisk op til 500meter.<br />50/125μm kabler fåes fra OM2, OM3, OM4 og OM5 og er til længere afstande - typisk op til 2000meter.</p> <p>Der er stor prisforskel om kablet er OM2 eller OM5.</p> <p>Generel viden:<br />Fiberporten i begge ender af et fiberkabel SKAL have samme hastighed. 100Mbps til 100Mbps eller 1000Mbps til 1000Mbps. Multi Mode til Multi Mode.</p> <p>Det er kun RJ45 netværksforbindelse (10/100/1000Mbps) som automatisk tilpasser hastigheden mellem de 2 RJ45 porte.</p> <p>Fiberkabler anvendes til overførsel af data; seriel kommunikation, netværk, audio/video. Da fiberkabler er fremstillet af glas overfører de ikke spændinger mellem apparaterne, og er derfor velegnede som isolatorer til beskyttelse mod lyn og andre overspændinger. 62.5/125my, vil de første cifre angive fiber-diameter. Hvor de sidste cifre angiver indkapsling af kernen, som også kaldes ”cladding”.</p> <p></p>
  • Multi Mode - 50/125 MY
    <h3>Nyttig information<br />50μm versus 62.5μm</h3> <p>I de fleste ældre lokale fibernetværk er der anvendt 62.5/125μm Multi Mode kabler. Ved du at, at du uden problemer (og med fordel) kan anvende det nyere 50/125μm Multi Mode kabel i stedet for. Både netværksswitche og mediekonvertere med fiberporte og SFP fiber-transceivere kan acceptere både 62.5μm og 50μm fiberkabler. <br />Husk! du må ikke forlænge et 62.5μm kabel med et 50μm kabel og visa versa. Klassificeringen er angivet med OM (Optical Multi-mode) og et tal fra 1-5. OM1 har markant mindre båndbredde per km end OM5.</p> <p>62.5/125μm kabler er OM1 (normalt kun OM1) og er til korte afstande - typisk op til 500meter.<br />50/125μm kabler fåes fra OM2, OM3, OM4 og OM5 og er til længere afstande - typisk op til 2000meter.</p> <p>Der er stor prisforskel om kablet er OM2 eller OM5.</p> <p>Generel viden:<br />Fiberporten i begge ender af et fiberkabel SKAL have samme hastighed. 100Mbps til 100Mbps eller 1000Mbps til 1000Mbps. Multi Mode til Multi Mode.</p> <p>Det er kun RJ45 netværksforbindelse (10/100/1000Mbps) som automatisk tilpasser hastigheden mellem de 2 RJ45 porte.</p> <p>Fiberkabler anvendes til overførsel af data; seriel kommunikation, netværk, audio/video. Da fiberkabler er fremstillet af glas overfører de ikke spændinger mellem apparaterne, og er derfor velegnede som isolatorer til beskyttelse mod lyn og andre overspændinger. 62.5/125my, vil de første cifre angive fiber-diameter. Hvor de sidste cifre angiver indkapsling af kernen, som også kaldes ”cladding”.</p> <p></p>

Der er 29 varer.

Viser 1-12 af 29 element(er)

Aktive filtre

Få vores seneste nyheder og specielle tilbud

Du kan afmelde når som helst.